Bérlakásokkal segíti a lakhatást Debrecen önkormányzata – erről Papp László polgármester beszélt annak kapcsán, hogy 94 önkormányzati tulajdonú bérlakást hirdet meg a Cívis Ház Zrt. bérbeadásra, közülük 78-at szociális támogatással. A városvezető azt is elmondta: a lakhatás segítése érdekében elindított Főnix Lakásprogramot az Otthon Start Program megjelenése miatt egyelőre felfüggesztik, mivel hasonló a programok célcsoportja.

Több mint 2800 önkormányzati bérlakás van jelenleg Debrecenben. Az ingatlanok kisebb részben határozatlan idejű, nagyobb részben pedig határozott idejű, 5 évre szóló szerződésekkel bírnak. A részletekről sajtótájékoztatón számolt be Papp László, Debrecen polgármestere és Erdei Edit, a Cívis Ház Zrt. vezérigazgatója a Városházán szeptember 11-én.

Debrecen az elmúlt 10 évben Magyarország és Közép-Európa új gazdasági központjává vált. Ez a folyamat átalakította a város ingatlanpiacát és a lakhatási feltételeket, amely helyzet az önkormányzattól és a városvezetéstől is cselekvő, proaktív magatartást kívánt meg.

Ezért, ahogy az elmúlt években, úgy idén is pályázatot hirdet önkormányzati bérlakásokra.

A közgyűlés tulajdonosi és gazdaságfejlesztési bizottságának döntését követően 2025 októberében jelenik meg az újabb pályázati kiírás, melynek keretében a Cívis Ház Zrt. 94 önkormányzati bérlakást hirdet meg bérbeadásra: 78 lakásra szociális támogatással, 16 lakásra szociális támogatás nélkül lehet majd pályázni.

A pályázati kiírás a Cívis Ház Zrt. honlapján és a Dehir.hu-n is megjelenik.

A potenciális bérlőknek a pályázathoz a kiírásnak megfelelő dokumentumokat is be kell szerezniük. A pályázatok értékelésére várhatóan 2026 elején fog sor kerülni.

A Cívis Ház Zrt. 5 éves időtartamra hirdeti meg a lakásokat, 2+3 éves megbontásban. Amennyiben az első 2 évben nem merül fel a bérlővel szemben magatartási probléma, a lakás karbantartására vonatkozó kötelezettségének a bérlő eleget tesz és a bérleti jogviszony ideje alatt nem volt 60 napnál hosszabb idejű bérletidíj-tartozása, továbbá a szerződés lejáratának időpontjában sem áll fenn tartozása, a szerződés további 3 évre meghosszabbítható. A pályáztatásra javasolt lakások kiválasztásánál a rendező elv az, hogy főleg panelépületben lévő, összkomfortos, könnyen felújítható és karbantartható lakások kerüljenek a kínálatba.

Papp László polgármester a sajtótájékoztatón jelezte: az elmúlt időszakban a város 2025. december 31-ig meghosszabbított minden olyan bérlakás-szerződést, amely az elmúlt egy évben járt volna le. Ezt a határidőt most kitolják 2026. december 31-ig – tehát minden most év végéig lejáró szerződés, vagy 2025. december 31-gyel lejáró szerződés esetében a bérleti időtartam meghosszabbodik 2026. december 31-ig.

Ez stabilitást jelent a bérlők számára. Ez a határidő-módosítás részben összefügg azzal is, hogy a városnak 2026-ban a lakásgazdálkodási rendeletét, a bérbeadással kapcsolatos rendeleti jogszabályi hátteret felül kell majd vizsgálnia, és erre tekintettel is történik meg a 2026. december 31-ig történő határidő-hosszabbítás.

Jelenleg Debrecen város lakosságának mintegy 3 százaléka, azaz 5148 fő él önkormányzati bérlakásban. 

Debrecen önkormányzata 2024-ben a lakhatás segítése érdekében indította el a Főnix Lakásprogramot a 35 év alatti, magyar állampolgárságú debreceni munkavállalók számára. A program lényege, hogy annak időtartama alatt az önkormányzat egy 200 lakásból álló bérlakás-kontingens piaci bérleti díjának 1/3-ad részét finanszírozza, a lakásbérleti díjak további egyharmadát a fiatalok munkáltatóinak, harmadik harmadát pedig maguknak a munkavállalóknak kell állniuk. 

A program megvalósításához szükséges bérlakásállomány biztosítása érdekében a Cívis Ház Zrt. – mint a bérbeadást koordináló szervezet – pályázatot hirdetett a városban ingatlant fejlesztő, illetve lakástulajdonnal rendelkező vállalkozások körében.

A Főnix Lakásprogram I. pályázati fordulójának lezárultát megelőzően a Magyar Kormány 2025. szeptember 1-jével meghirdette az Otthon Start Programot. Ennek keretében az első lakástulajdont szerzők kedvezményes kamatozású lakáshitelt kaphatnak, amely főként a fiatalok számára kínál kedvező perspektívákat.

Amint azt Papp László polgármester elmondta, – az Otthon Start Program célcsoportja jelentős mértékben megegyezik a Főnix Lakásprogram célcsoportjával, és a piaci konzultációk, visszajelzések alapján egyértelműen az mondható el, hogy azok, akik a Főnix Lakásprogram esetében potenciális bérlőként jelenhetnek meg, azok inkább lakásvásárlásban gondolkodnak kedvezményes feltételek mellett. Ezért az Otthon Start Programmal kapcsolatos intézkedés hatásainak vizsgálata érdekében Debrecen önkormányzata felfüggeszti az általa korábban kezdeményezett, s az Otthon Start Program által részben érintett célcsoportú Főnix Lakásprogram pályázati eljárását.

Az önkormányzat annak érdekében teszi meg ezt a kezdeményezést, hogy az új kormányzati lakáspolitikai intézkedés gazdasági környezetre, ezen belül a lakáspiac értékesítési és bérbeadási szegmenseire gyakorolt országos és helyi hatásának vizsgálatát követően, mindezen tényezők helyi helyzetértékelésére figyelemmel tudjon a város a Főnix Lakásprogram létjogosultságáról és folytatásáról dönteni, gazdaságilag is célszerű és versenyképes eszközökkel elősegítve a lakhatási feltételek javulását, igazodva a keresleti és kínálati pólusok változása által átrendeződő lakossági igényekhez.

Papp László polgármester elmondta: értékelni fogják a kialakult helyzetet, és a meglévő tapasztalatok alapján a tervek szerint a jövő év elején újranyitnák a pályázati folyamatot, nyilvánvalóan bizonyos mértékben korrigált feltételekkel és új határidőkkel.

- A szociális lakbér jelentősen alacsonyabb a piaci lakbéreknél. Mondhatnánk azt is, hogy töredéke. Tehát ha szélsőértéket mondok, egy kis 30 négyzetméteres lakásnak a jelenleg meghirdetett minimál-lakbére 22 ezer forint, de ahhoz, ha önkormányzati támogatást is kap, akkor 20 ezer forint alatti lakbérrel is meg lehet szerezni ma Debrecenben egy 30 négyzetméteres lakás bérleti jogát – mondta Erdei Edit, a Cívis Ház Zrt. vezérigazgatója.

további 2 kép

Forrás: https://www.dehir.hu/debrecen/berlakasokkal-segiti-a-varos-a-debreceniek-lakhatasat/2025/09/11/ 

Pályázati felhívás

A FŐNIX LAKÁSPROGRAM keretébe bevonható lakások bérbevételére, a Debrecenben ingatlant fejlesztő, valamint lakástulajdonnal rendelkező vállalkozások részére

A Magyarországon egyedülálló lakhatást segítő program két pályázati eljárás keretében valósul meg. Először a bérbeadható lakásokat biztosító ingatlanfejlesztők számára kerül meghirdetésre az I. pályázat, melynek zárását követően várhatóan 2026. nyarán kiírásra kerül a munkáltatók részére a programban résztvevő lakások bérbevételére vonatkozó II. pályázat.

További részletek

;